Banner
Ana sayfa > Ürünler >> API

Natamisin

Natamisin
Şimdi konuş

Ürün ayrıntıları

Natamisin Tozu Temel Bilgileri

Diğer adı: Gıda koruyucu Natamisin

Saflık:% 50,% 95

Sınıf: gıda sınıfı

Kimyasal formül: C33H47NO13

Molar kütle: 665.725 g / mol

Görünüm: beyaz toz

Özellikleri: usp / bp

Test: HPLC

Üretici: FZBIOTECH

CAS: 7681-93-8

Yapısal formül:

natamisin POWDER.jpg


Natamisin Tozu Nedir?

Natamisin (Pimarisin) geniş ve etkili etki gösteren antimikotik bir üründür. Sadece farklı küf ve mayaların büyümesini engellemekle kalmaz aynı zamanda toksinlerinin üretimini de engeller. Ticari Natamisin, aktif maddenin% 50'sini içerir. Küçük miktarlarda Natamisin, tüm küf ve mayaları engelleyebilir ve bu da gıda bozulmasına neden olabilir. Natamisin bakteriler üzerinde etkisi yoktur, bu nedenle yoğurt, peynir, taze Jambon, sosis, vb. Doğal olgunlaşma sürecinde önlemez.

Natamisin beyaz ila sarı renkli, kokusuz kristal tozdur. Kristal şekli ile çok kararlıdır. Natamisin çözünürlüğü suda ve çoğu organik çözücüde çok düşüktür. Sadece 50mg Natamisin oda sıcaklığında saf suda çözülebilir. Düşük çözünürlük, yiyecek yüzeyinde kullanım için çok uygun hale getirir. Natamisin, çoğu küf ve mayanın yetişebildiği gıda yüzeyinde kalacaktır, ancak içerdeki doğal fermantasyon sürecini etkilememektedir. Natamisinin organoleptik nitelikleri üzerinde hiçbir etkisi yoktur veya çok azdır ve alerjik veya duyusal reaksiyonlara neden olduğu bilinmemektedir.


Natamisin Tozu Kullanımları

Gıda koruyucu Küf ve mayaların yetişebildiği yemeğin maruz kalan yüzeyinde Natamisin kullanılarak ideal sonuç elde edilebilir. Bu özellikle peynir üretimi için kullanışlıdır, çünkü küf gelişimi önlenir, peynir olgunlaştırma bakterileri normal olarak büyür ve metabolize olur. Ürün kuru, serin (15 ° C'yi geçmeyecek) yerlerde, orijinal mühürlü kaplarda saklanmalı ve doğrudan güneş ışığından korunmalıdır.


Natamisin Tozu Uygulamaları

Natamisin, peynirin küflenmesini önlemek için kullanılan bir fungisittir. Mantarların hücre zarlarında delikler açarak çalışır, böylece iç kısımları sızar. Streptomyces natalensis bakterileri tarafından üretilir.

Peynir dilimlerini daldırma veya püskürtme yoluyla kesmek için uygulanır. Rendelenmiş peynirlerde, caklanmayı önlemek için genellikle selülozlu kuru bir karışım kullanılır.

Bazı üreticiler peynirin üzerine koymak yerine, peynir kabuğu üzerindeki balmumu kaplamasında kullanır.


Paket teslimatı

Natamycin Powder


Şirket imajı

Natamycin Powder Supplier

Natamycin Powder Manufacturer

Sorgulama