Banner
Ana sayfa > Bilgi > İçerik

Γ-amino butirik asit (GABA) nedir?

Nov 08, 2018

amino-amino butirik asit (GABA), doğal olarak ortaya çıkan, protein dışı bir amino asit ve memeli merkezi sinir sisteminde, glutamik asit dekarboksilaz katalizörü yoluyla glutamat yoluyla oluşan, kontamine olmuş, GTA'nın yüksek konsantrasyonlarında beynimizde ve mevcut olan gözün retinası. Aynı zamanda, sebze ve meyveler gibi bitkilerin tohum tohumlarında da bulunur, fakat içeriği azdır.


Pirinç germindeki glutamik asit dekarboksilazın etkinliği yüksektir; bu, γ-amino bütirik asit içeren fonksiyonel bir yemek hazırlamak için çok uygundur. Çalışmalar, gama aminobütirik asidi bakımından zengin pirinç mikroplarının, hipertansiyonun yükselmesini önleme etkisine sahipken, γ-amino bütirik asit (GABA) ve soya fasulyesi, buğday, domates ve gamma aminobütirik asitten zengin olan fasulye filizlerinin bu fonksiyona sahip olmadığını bulmuşlardır.


Gama aminobütirik asit yönünden zengin pirinç mikropunun fizyolojik aktivitesi, yalnızca gama aminobutirik asit etkisinden değil, pirinç tohumu içindeki diğer bileşenlerle birleşmesinden kaynaklanmaktadır.

Back